piątek, 31 sierpnia 2012

szczepienie na ospę wietrzną

Ostatnio w TV jest sporo spotów na temat szczepienia na ospę wietrzną. Dzięki temu odszukałam zaświadczenie ze żłobka i wczoraj Tusia miała 1 dawkę szczepionki. Są 2 dawki. Obie mamy za free, tzn płaci za nie sanepid. Drugą dawkę dostanie za 6 tygodni łącznie z potrójną szczepionką przeciw odrze, różyczce i śwince.
Normalnie ta szczepionka jest płatna. Jednak zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi Program Szczepień Ochronnych na rok 2012 przewiduje bezpłatne szczepienia przeciwko ospie wietrznej również dla dzieci uczęszczających do żłobków.
Gdybym chciała ją zaszczepić prywatnie koszt takiej szczepionki (2 dawki) to około 450zł.
Mam nadzieję, że podjęłam dobrą decyzję. Trochę poczytałam o tej szczepionce VARILRIX i jej działanie po 2 dawkach ma czas koło 10 lat.

A jak nasze słoneczko zniosło szczepienie? Nawet dobrze. Jak weszłyśmy do gabinetu to była lekko przestraszona.  Niestety nie dała się zważyć, bo jak tylko posadziłam ją na wagę to od razu tak zaczęła szlochać... ale waga wahała się i widziałam koło 9,5kg. Wzrost już ma zmierzony na stojąco :) ma 74cm :) Obwód główki i klatki po 47cm.
Pierwszy raz została zaszczepiona w ramię (prawe) i mniej płakała niż przy ważeniu. Na szczęście króliczek był z nami więc zaraz po ukłuciu dostała go do przytulenia , no i to jest równoznaczne z ssaniem kciuka :( ale to była wyjątkowa sytuacja, że dostała króliczka w innej porze niż spanie.
Większych niepożądanych oznak szczepienia nie ma :)


4 komentarze:

 1. Ostatnio byłam w ośrodku, jak jakiegoś Malucha szczepili to bek na cały budynek był... To ja już chciałam uciekać, a co Rodzice mieli zrobić :p A Tusia dzielna i coraz większa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak nie jest łatwo... ale na szczęście dzieci szybko zapominają :)

   Usuń
 2. Dla dorosłych ospa jest niebezpieczna... Warto o tym wiedzieć, że szczepiąc dziecko przesuwa się ryzyko zachorowania na wiek gdy grożą ciężkie powikłania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem o tym, zanim zaszczepiłam dużo o tym czytałam, jednak przeważyło więcej za.

   Usuń